Panthers News · Fall Sports Awards 2018


Team Awards 


District Runner-Up

–Volleyball

–Boys Soccer

–Girls Soccer

GWOC West Division Champion

–Volleyball

–Girls Tennis

–Boys Golf


Individual Awards by Sport 


Volleyball


Karoline Shellhause National League Special Mention
Kaitlyn Brown 2nd Team All National League
Haley Brown 1st Team All National League
Rachel Gillum 1st Team All National League
Andrea Grimes 1st Team All National League
Haley Brown All GWOC
Andrea Grimes All GWOC
Pam Coffin GWOC West Coach of the Year
Karoline Shellhause All District Honorable Mention
Ashley Ryan All District Honorable Mention
Kaitlyn Brown All District Honorable Mention
Rachel Gillum All District 2nd Team
Haley Brown All District 1st Team
Andrea Grimes All District 1st Team
Pam Coffin District 15 Division 1 Coach of the Year

Boys Soccer


Owen Ervin National League Special Mention
Connor Cook National League Special Mention
Michael Berner National League 2nd Team
Tommy Mitchell National League 2nd Team
Andrew Blank National League 1st Team
Jack Rennie National League 1st Team
Andrew Blank All GWOC

Girls Soccer


Natalie Haverland National League 2nd Team
Olivia Page National League 2nd Team
Jadelyn McNerney National League 2nd Team
Ellie Tischler National League 1st Team
Paige Elliott National League 1st Team
Bridgette Herman National League 1st Team
Bridgette Herman All GWOC
Paige Elliott All GWOC
Bridgette Herman GWOC West Athlete of the Year
Natalie Haverland 3rd Team Dayton South
Jadelyn McNerney 3rd Team Dayton South
Olivia Page 2nd Team Dayton South
Ellie Tischler 2nd Team Dayton South
Paige Elliott 1st TEam Dayton South
Bridgette Herman 1st Team Dayton South
Bridgette Herman All Miami Valley
Paige Elliott All Miami Valley
Bridgette Herman 1st Team All State

Boys Cross Country


Rory Rodriguez National League 2nd Team
Ethan Weneck National League 2nd Team
Alex Berardi National League 1st Team
Alex Berardi All GWOC
Alex Berardi All-Ohio
Alex Berardi All-Academic Ohio

Girls Cross Country


Sutton Case National League 2nd Team
Zoe Chappelle National League 1st Team
Jenna Schwinghamer National League 1st Team
Zoe Chappelle All GWOC
Zoe Chappelle GWOC West Athlete of the Year
Erika Stansberry GWOC West Coach of the Year
Zoe Chappelle All-Academic Ohio
Varsity District champs

Boys Golf


Austin McGarvey National League 2nd Team
William Bach National League 2nd Team
Jordan Gilkison National League 1st Team
Jordan Gilkison GWOC West Athlete of the Year
Jordan Gilkison 2nd Team All-SouthWest Ohio

Girls Golf


Stella Langley National League 2nd Team
Emily Grotjan National League 2nd Team
Monica Dahm National League 2nd Team
Lexie Ramby National League 1st Team
Lexie Ramby All GWOC

Girls Tennis


Alyssa McGarvey National League 2nd Team
Emily Rives National League 1st Team
Savannah Woodruff National League 1st Team
Katelyn Mazurek National League 1st Team
Sally Garofoli GWOC West Coach of the Year
Katelyn Mazurek MVTCA All Area 1st Team
Emily Rives MVTCA All Area 2nd Team
Savannah Woodruff MVTCA All Area 2nd Team
Alyssa McGarvey MVTCA All Area 2nd Team
Kiley Preston MVTCA Honorable Mention